Těžký boty to vyřešej hned

Skinheads v Praze na konci 80. a začátku 90. let

Příběh pražských skinheads z druhé poloviny 80. let do roku 1992. Popisuje začátky této subkultury, její masivní vzestup v divoké době po listopadu 1989, i konec skinhead mánie, ke kterému došlo v průběhu roku 1992. Několik desítek tehdy kluků a holek po více než 25 letech vzpomíná na své roky ve scéně, na svou motivaci, na zážitky z koncertů, i z ulice. Kniha také přibližuje historii pražských kapel Orlík, Braník a všech dalších z té doby na základě vzpomínek jejich přímých členů. Popis tehdejší vlny násilí je syrový, bez příkras, s osobním příběhem jeho aktérů.

Zpět na koncerty v roce 1990

Po 41 letech totality mládež zažívá první měsíce svobody a užívá si ji naplno! Oi! jako nekompromisní styl a koncertní sály jako místa, kde si potkal nové kamarády.

Zpět do ulic polistopadové Prahy

Z šedé, nudné a jednotvárné Prahy před listopadem 1989 rovnýma nohama do města, kde se najednou všechno smí. Ale ouha. Havlova amnestie vypustila do ulic tisíce kriminálníků, kteří si v novém prostředí nekomunistického Československa nevědí rady. Policie je v rozkladu a její práci přebírají kluci s nakrátko ostříhanými hlavami, v džínách a vysokých botách. Často jdou za hranu a ulice Prahy se na jaře 1990 topí v krvi.

Koupit knihu

Zpět na první demonstrace

Z militantní pivní subkultury se skins brzy stali politickou sílou, která o sobě dávala vědět při demonstracích i protidemonstracích. Na největším srazu v listopadu 1991 se sešlo 700 skinheads.

Zpět do všech bitek v Praze

Nikdy předtím a nikdy potom Praha nepoznala tolik pouličního násilí, jako na začátku 90. let. Rasové i politické střety zuřily denně v centru města i na periferiích. Policie se neobtěžovala se zatýkáním a novináři bitky popisovali jako mládežnické výstřelky.

Militantní subkultura

Být skinhead neznamenalo, že jste museli vyhrávat každou rvačku, ale nesměli jste se žádné bát.

KOUPIT KNIHU

Koncerty nabité energií

Oi zasáhlo pražskou klubovou scénu jako lavina. Pro skins hrály Orlík, Braník, Tři sestry a další kapely.

KOUPIT KNIHU

Násilí

Skinhead byl tvor připravený na boj. Krátké vlasy, za které nejde chytit, a těžké vojenské boty byly jako uniforma.

KOUPIT KNIHU